Aktualizacja: Poziomy UPRAWNIEŃ, rozliczenie SUROWCÓW, auto zamykanie zleceń i inne :)

Table of contents

    Długo nic nie pisaliśmy i można by pomyśleć, że się obijamy.. ..a tymczasem przez ostatnie miesiące praca wręcz paliła nam się w rękach, tak by dać Ci możliwość dostosowania tego co mogą widzieć Twoi poszczególni pracownicy, a z każdym produktem mogłeś poznać nie tylko koszt operacji, ale też zużytych surowców!

    1. Dowiedz się, ile kosztował Cię materiał zużyty na realizacje zamówienia: wiele surowców do jednego produktu oraz kompleksowa rejestracja zużycia materiałów.

    Dlaczego, tak ważne jest podpinanie surowców pod produkt przy rozliczaniu produkcji?

    Podpinanie surowców i ich zużycia do rejestracji produkcji, choć jest NIEOBOWIĄZKOWE otwiera przed Twoją firmą nowe możliwości:

    • Możesz poznać faktyczny koszt realizacji pozycji zamówienia, na który składają się jednocześnie koszty robocizny oraz koszty materiału – czyli dokonać pełnego rozliczania produkcji
    • Możesz porównywać planowane zużycie poszczególnych surowców do stanu faktycznego – wyłapując tym samym nierentowne produkty i marnotrawstwa.
    • Możesz rejestrować na produkcji numery partii / inne parametry surowców dla każdej pozycji z osobna (przy pełnej kontroli w systemach jakości).

    Jak to działa – surowce / materiały ?

    Przypisywanie surowców / materiałów do produktu

    Aby przypisać surowce do produktu wystarczy w formatce edycji / tworzenia produktu wejść w zakładkę SUROWCE (opcjonalnie) i przypisywać poszczególne materiały / elementy zakupowe do produktu.

    Ważne pytanie: Czy muszę mieć najpierw stworzony surowiec, by dodać go do produktu? 

    Nie, bo byłoby to bardzo niewygodne! Dlatego jeśli jeszcze nie masz danego surowca w bazie wystarczy wpisać jego nazwę i kliknąć enter (wtedy utworzy się sam).

    Jak edytować listę surowców i tworzyć nowe surowce?

    Listę wszystkich swoich surowców znajdziesz w zakładce Ustawienia – Surowce. Tam też możesz edytować wiele różnych parametrów odnośnie surowca, jak cena, numer indeksu czy dodatkowe uwagi.

    Modyfikacja listy surowców i ich cen przy danym zamówieniu

    Często z przyczyn technicznych lub zmian cen musisz zmienić surowiec / materiał względem standardowej technologii. Nie jest to żaden problem, wystarczy wejść w edycję zamówienia gdzie:

    • Możesz zmienić ilość dla danej pozycji zamówienia
    • Możesz dodać brakujące surowce, jakie trzeba wykorzystać
    • Możesz zaktualizować ceny surowców, jakie będą wykorzystane przy rozliczeniu opłacalności.

    Rejestracja surowców przy wykonaniu przez pracowników produkcji:

    Jeśli masz do danego produktu dodane w technologii lub edycji zamówienia materiały, jakie są wykorzystywane przy produkcji pojawią one sią automatycznie podczas rejestracji pracy.

    Pracownik, jeśli zużył dany surowiec może podać ilość zużytą oraz dodatkowe informacje, jak np. numer partii tworzywa czy inną identyfikacje.  Wszystko to zapiszę się w zużyciu do danego zamówienia.

    Sprawdzanie zużycia surowców w historii pracy:

    W każdej chwili możesz sprawdzić zużycie surowców w historii pracy klikając w edycję historii, a następnie lupkę.

    Kompleksowe rozliczenie pozycji zamówienia z uwzględnieniem kosztów materiałów. 

    Wchodząc w szczegółowy widok zamówienia (klikając lupkę na liście zamówień) otrzymasz kompleksową oraz przejrzystą informacje:

    • ile surowców zostało zużytych dla danego zamówienia, a ile było planowane
    • jaki koszt był zakładany w ramach planowania zamówienia, a jaki wg zużycia surowców
    • jaki jest łączny koszt produkcji  pojedynczej sztuki (maszyny plus surowce)

    2. Samemu zdecyduj, jacy pracownicy mają dostęp do jakich danych – poziomy uprawnień w aplikacji.

     Dlaczego warto zastosować poziomy uprawnień w Prodio?

    Razem z rozwojem Twojej firmy zauważasz, że warto by coraz większa ilość osób pracowała w Prodio. Dotychczas problemem było to, że dając dostęp managerski dawałeś dostęp do całości konta.

    Od dziś to już nie problem, bo wraz z wgraniem poziomów uprawnień sam decydujesz, który użytkownik na jakim poziomie co widzi.

    Case study:

    Podczas produkcji z tworzyw sztucznych często okazywało się, że z powodów awarii poszczególnych wtryskarek trzeba było przeplanowywać zlecenia na inne maszyny. Poprzednio jedynym rozwiązaniem było udostępnienie brygadziście pulpitu managera z pełnym dostępem do wszystkich danych firmy. Teraz możesz przydzielić mu poziom „brygadzista” w którym będzie mógł dokonywać zmian w planie produkcji oraz poprawiać na bieżąco błędy popełniane przez pracowników, ale nie będzie widzieć pozostałych danych w systemie.

    Jak to działa?

    W edycji menu „Ustawienia ” – Użytkownicy, możesz przypisać pozycję jaką dany użytkownik ma w firmie, a zatem też jakie elementy programu ma widzieć.

    UWAGA:
    Lista poziomów uprawnień będzie dyskutowana wśród Klientów Prodio, tak by jak najlepiej odpowiadają potrzebom. Dlatego w najbliższych miesiącach możesz spodziewać się zmian. Będziemy też czekać na Twoje komentarze ?

    3. Program automatycznie zamknie zlecenia produkcyjne podczas zamykania zamówienia.

    Dlaczego?

    Czasami (szczególnie w pierwszych miesiącach użytkowania) przez drobne błędy pracowników, okazywało się że nie wszystkie operacje na produkcji miały prawidłowo odklikane ilości sztuk – przez co nie znikały z planu produkcji (nawet po tym jak dawno całe zamówienie było zamknięte). Teraz podczas zamykania zamówienia program sprawdzi, czy nie ma aktywnych zleceń na planie i zamknie je z automatu.

    Jak to działa?

    Po wybraniu na liście zamówień pozycji „Zamknij” lub „Anuluj” program sprawdzi, czy nie ma aktywnych zleceń na planie produkcji.

    Jeśli są aktywne zlecenia program zapyta, czy należy je zamknąć – jeśli potwierdzisz:

    • aktywne zlecenia zamkną się z momentem kliknięcia oraz ilością sztuk wykonanych 0;
    • zlecenia na których nikt nie pracuje ustawią się jako gotowe

    Ps.

    Przy okazji możesz teraz ręcznie zmieniać status zleceń na gotowe z poziomu listy zleceń
    ( jest to przydatne, kiedy z jakiś powodów pracownicy wykonali mniejszą ilość sztuk niż było zaplanowane, ale etap został zamknięty)

    4. Będziesz mieć jeszcze wyższą kontrole pracy produkcji poprzez raport dobowy

    Dlaczego?

    W przypadku dużej ilości pracowników, kierownik chce w jednym miejscu zobaczyć wszystko co wydarzyło się podczas danego dnia i uzyskać czytelny zapis wyników pracy każdego z pracowników, jak i całej produkcji.

    Jak to działa?

    W zakładce Analiza (lewe menu) – Raport dzienny produkcji, następnie wybieramy datę dla jakiej ma być wykonany dany raport i gotowe ?

    5.Co jeszcze zmieniliśmy dla Ciebie:

    1. Możesz ukrywać informacje o pracowniku na wydrukach 

    Nadgorliwi pracownicy w niektórych firmach rozpoczęli bunt, że nie chcą by ich dane widniały na etykietach / kartach paletowych – jeśli dotknęła Cię taka sytuacja, to możesz w Ustawiania – Główne ustawienia – Wydruki: „Ukryj imię i nazwisko pracownika na karcie paletowej i etykiecie”

    2. Dwukrotnie zwiększyliśmy moc serwera , by sprostać ciągle rosnącej liczbie nowych Klientów i przyśpieszyć ładowanie się najważniejszych widoków, na których pracujesz.

    3. Wprowadziliśmy wiele drobnych zmian, ale znalezienie ich zostawiamy Tobie ?

    4. Dodaliśmy obiecany  plik do analizy rozliczania czasu pracy (RCP) na bazie danych z Prodio, gdzie miedzy innymi

    • rozbicie na czas pracy w soboty, niedziele oraz dni robocze
    • rozbicie na nadgodziny oraz podstawę
    • przejrzysty wykaz godzin przepracowanych w poszczególnych dniach

    By pobrać kliknij (TUTAJ) lub poniższą grafikę:

    Łatwe planowanie i rozliczanie produkcji

    Zarządzaj produkcją online jak profesjonalista

    Wypróbuj Prodio

    14-dniowy okres próbny. Darmowa pomoc techniczna. Bez podpisywania umowy.