5 mitów na temat oprogramowania w chmurze – dlaczego warto planować produkcję on-line

Table of contents

    Oprogramowanie w chmurze – obalamy mity

    Wybranie właściwego programu do zarządzania produkcją w małej firmie może być wyzwaniem. Precyzja, elastyczność i użyta technologia są kluczowe przy wyborze. Potencjalni Klienci bardzo często pytają nas o zalety i wady korzystania z oprogramowania w chmurze. Wielu z nich jest niepewna czy to trafny wybór i skłaniając się raczej ku rozwiązaniom systemowym….lecz kiedy tylko wypróbują oprogramowanie do planowania produkcji online nie chce już wracać do starych metod.

    Wydaje się, że większość krytyki oprogramowania w chmurze nie jest poparta racjonalnymi argumentami. W tym artykule mamy nadzieję rozwiać wasze wątpliwości dotyczące nie tylko Prodio, ale samej idei oprogramowania w chmurze.

    Łatwe planowanie i rozliczanie produkcji

    Zarządzaj produkcją online jak profesjonalista

    Wypróbuj Prodio

    14 dni za darmo - Bez użycia karty kredytowej - Pełne wsparcie techniczne

    Oprogramowanie w chmurze – czy wierzysz w te 5 mitów na jego temat ?

    1. Bezpieczeństwo programu on-line jest często o wiele wyższe, niż małych sieci firmowych.

    Najczęściej pojawiającym się zarzutem jest to, że dane przechowywane na chmurze nie są odpowiednio zabezpieczone. Jeśli miałbyś dużą firmę z rozbudowanym działem IT i specjalnie zbudowaną sieć wewnętrzną, mógłbym przyznać Ci rację – w takim wypadku chmura nigdy nie będzie tak bezpieczna, jak własna sieć.

    Jednak jeśli masz małą firmą, proszę byś odpowiedział sobie na kilka podstawowych pytań:

    1) Czy dyski w Twoim laptopie i na serwerze są w jakikolwiek sposób szyfrowane? I nie mam tu na myśli tego, czy posiadasz hasło do konta na Windowsie, ale czy masz włączony sprzętowy moduł szyfrowania, np. BitLocker. Jeżeli nie, to wystarczy, że ktoś się włamie do firmy i ukradnie laptopa, wyciągnie dysk, przełoży go do innego urządzenia i już ma dostęp do wszystkich Twoich danych.

    2) Jeżeli korzystasz z darmowego klienta poczty, np. Thunderbirda czy Outlooka, powinieneś mieć zaznaczoną opcję wysyłania hasła do serwera za pomocą bezpiecznego protokołu. Inaczej, łącząc się z otwartym Wi-Fi, np. na lotnisku, Twoje hasło zapisywane jest jako zwykłe dane. Oznacza to, że dowolna osoba, podłączona do tego samego Wi-Fi, może zalogować się do Twojej skrzynki i ukraść Twoje dane.

    3) Ile razy w ciągu ostatniego okresu zmieniłeś hasło do swojego Wi-Fi? Z jakiego korzystasz protokołu szyfrowania? Pamiętaj, żeby nie korzystać z hasła zapisanego na routerze, ponieważ istnieją programy, które z łatwością mogą złamać takie hasło i włamać się do Twojej sieci.

    4) Jak wygląda archiwizowanie danych z Twojego wewnętrznego serwera – czy robisz je w innej lokalizacji i kilka razy w ciągu dnia?

    Myślę, że większość odpowiedzi naprowadziła Cię, że jednak Twoja sieć nie jest najbezpieczniejszym miejscem.

    Mógłbym kontynuować zadawanie pytań, ale nie to jest moim celem – lecz to, by pokazać że trzymanie danych w profesjonalnym centrum serwerowym, gdzie sztab ludzi dba o bezpieczeństwo ma większy sen.

    Twoje dane znajdują się w zamkniętym centrum serwerowym, gdzie połączenie jest szyfrowane, a kilka razy w ciągu dnia wykonywane jest automatyczna archiwizacja na komputer znajdujący się w zupełnie innym miejscu.

    Dwie ciekawostki: jeżeli korzystasz z Gmaila albo jakiejkolwiek darmowej skrzynki pocztowej – pamiętaj, że akceptując regulamin zgodziłeś się na to, że udostępniasz swoje dane i maile osobom trzecim. Poczta na Gmailu jest taką samą usługą SAAS-ową, jak Prodio, z jedną najważniejszą różnicą, z Prodio nie masz obaw, że osoby trzecie mają dostęp do Twoich danych.

    Drugą największą wątpliwością jeśli chodzi o SaaS-owe produkcyjne oprogramowanie w chmurze jest jego dostępność. Chodzi tu o przekonanie, że musisz wyłącznie polegać na firmie dostarczającej usługi Internetowe, aby mieć  dostęp do swoich danych. Po pierwsze, kiedy jest problem z połączeniem wifi, dziś prawie każdy może skorzystać z opcji udostępniania danych z telefonu komórkowego zmieniając go na chwilę w „hot spot”,  aby szybko być „online” i wykorzystać to rozwiązanie do czasu przywrócenia połączenia przez operatora. 

    Pamiętaj, iż jeśli Twój zewnętrzny serwer ma awarię, to jego naprawa jest tylko Twoim problemem. Musisz znaleźć i wezwać specjalistyczną firmę IT, która wszystko naprawi, a przy okazji słono za to zapłacisz. Kiedy wykorzystujesz oprogramowanie w chmurze, cały zespół ludzi pracuje nad naprawą takiej awarii i to do nich należy jak najszybsze usunięcie usterki. Ty nie musisz się o nic martwić.

    W tym miejscu chcielibyśmy obalić mit dotyczący udostępniania połączenia Internetowego na hali  produkcyjnej. Panuje przekonanie, iż takie rozwiązanie sprawi, że pracownicy nie będą skupiali się na zadaniach lub wykonywali je gorzej. Takie wytłumaczenie jest „naciągane”. Żyjemy w czasach, gdzie prawie każdy ma dostęp do sieci w swoim telefonie komórkowym, więc może być „online” właściwie w dowolnym momencie i udostępnianie nic tu nie zmieni.  

    oprogramowanie-w-chmurze

    3. Co się stanie z oprogramowaniem w chmurze, jeśli zdecydujemy się zamknąć firmę?

    To jest kolejny powód do zmartwień, ponieważ wymaga sporego kredytu zaufania dla sprzedawcy oprogramowania w chmurze. Potencjalnie Klienci biorą pod uwagę czarny scenariusz i boją się, że mogą zostać z niczym, jeśli firma się zamknie. Szczerze powiedziawszy to dobry argument, ale odnosi się bardziej do firm oferujących oprogramowanie i systemy instalowane bezpośrednio w siedzibie Klienta. Dlaczego? Ponieważ decydując się na takie rozwiązanie kupujesz licencja za kilkadziesiąt tysięcy złotych i możesz rzeczywiście zostać na lodzie, jeśli sprzedawca zdecyduje się zamknąć działalność. 

     

    Argumentem przemawiającym na korzyść Prodio jest fakt, że firma stale generuje przychód, w porównaniu do innych firm, zarabiających głównie na prowizji od wdrożenia oprogramowania. Dlatego jej zamknięcie nie miałaby żadnego sensu, skoro jest to działalność w pełni rentowna.  

    4. Oprogramowanie w chmurze jest zawsze aktualne

    Trzeba wspomnieć o tym, iż Prodio aktualizuje się automatycznie, wobec czego zawsze masz dostęp do najnowszej wersji oprogramowania. Jest wiele rozwiązań instalowanych bezpośrednio na hali produkcyjnej, gdzie po wdrożeniu Klient jest pozostawiony samemu sobie. Wszystkie personalizacje i dostosowania są oferowane za dodatkową opłatą. Za każdym razem, gdy potrzebujesz coś zmienić, aby przystosować się do zmian, jesteś zmuszony wynająć specjalistyczną firmę, która pomoże Ci zintegrować system lub znajdzie stosowne rozwiązanie. Oczywiście nie za darmo. 

    Oprogramowanie w chmurze aktualizuje się znacznie szybciej, a z każdym update’em jest wdrażanych więcej nowych funkcji.  Można powiedzieć, że funkcjonalność poprawia się każdego dnia, dlatego masz pewność, że zawsze korzystasz z najnowszej wersji.   

    5. Masz stały dostęp do firmowych danych 

    Na końcu tego artykułu chcielibyśmy poruszyć kwestię dostępności do Twoich danych. Niektórzy z Was preferują rozwiązanie, gdzie cała infrastruktura wraz z oprogramowaniem znajduje się w siedzibie firmy, ponieważ wydaje się, iż dostęp do firmowych danych jest wtedy znacznie szybszy, gdyż są przechowywane na terenie przedsiębiorstwa. 

    Prawdą jest, że wielu producentów oprogramowania tworzy bazy danych w trudno dostępnej technologii, która może stwarzać problemy, jeśli zdecydujemy się na przeniesienie w inne środowisko. Dzieje się tak, ponieważ firmy nie chcą stracić klientów – zależy im na wyłączności i uzależnieniu od ich usług. 

    Jednak to, że dane przechowywane są w systemie znajdującym się fizycznie w firmie nie oznacza, że staje się ona automatycznie ich właścicielem. Może się okazać, że owszem masz dostęp do ogromnej bazy danych, ale jest to wyłącznie tona bezużytecznych informacji.  

    Prodio działa zupełnie inaczej, ponieważ jednym kliknięciem myszki możesz wyeksportować całą historię pracy i listę zamówień do pliku w Excel-u. W ten sposób jesteś w stanie na bieżąco panować nad tym co dzieje się na hali produkcyjnej. Mając dostęp, w czasie rzeczywistym, do analityki i raportów, możesz wyłapać ewentualne błędy czy inne anomalia. Nie ma szans, aby umknęło Ci coś ważnego, a Twoje dane firmowe są zawsze bezpieczne.  

    Firmy produkcyjne stale szukają rozwiązań usprawniających, aby praca przebiegała bez zakłóceń, a produktywność można było stale zwiększać. Oprogramowanie do zarządzania produkcją powinno być łatwe i szybkie do wdrożenia. Dlatego takie zalety jak niskie koszty operacyjne, tempo wdrożenia, elastyczność, regularne kopie zapasowe czy przyjazny dla użytkownika interfejs i bezpłatna pomoc techniczna to tylko niektóre z cech Prodio. Nie chcemy się nimi przechwalać, dlatego najlepiej będzie jeśli wypróbujecie je bezpośrednio w czasie bezpłatnego okresu testowego i przekonacie się sami o zaletach takiego rozwiązania.   

    Łatwe planowanie i rozliczanie produkcji

    Zarządzaj produkcją online jak profesjonalista

    Wypróbuj Prodio

    14-dniowy okres próbny. Darmowa pomoc techniczna. Bez podpisywania umowy.