AN UPDATE: Ability to manually add records to work history and Time Attendance, raw materials inventory (including raw material demand chart), and supplier orders.

5/5 - (1 vote)

Table of contents

  At the beginning of September, Prodio prepared a “back-to-school package” in the form of an intuitive raw material inventory and a few other functionalities that will help you fight inflation and the fluctuating prices of raw materials. Thanks to it, you can do business successfully and have better production planning in a quickly changing reality.

  #1 Intuitive raw materials inventory

  We have been considering the addition of the new inventory module for quite a while in Prodio. Originally we wanted to avoid it, as it could change the software into something we didn’t want. Prodio manufacturing MES was created as a tool for the shop floor, where progress tracking and work registration are the essential features. Inventory management wasn’t our mind, so we preferred to leave it to other programs.

  But things have changed, so never say never! We develop Prodio in a way which is a response to our client’s inquiries and ideas. Recently, the world has been changing dynamically – pandemic, inflation, and steep prices of raw materials. It is hard to predict what is going to happen next. It is crucial to know that as a manufacturing company, you can make a profit and price your products or services accurately.

  That’s why after all, we decided to create a friendly raw materials inventory module. 

  How can you benefit from inventory module in Prodio? 

  • możesz śledzić jak zmieniała się cena surowców w ostatnich dostawach, a do tego dzięki średniej cenie surowca jesteś w stanie lepiej oszacować koszty produkcji i w porę zareagować, aby nie być stratnym;
  • możesz przejrzeć wszystkie przyjęcia magazynowe – zobaczysz w ten sposób jak kształtowała się cena w zależności np. od dostawców, których wybierałeś, co może w przyszłości pomóc wybrać Ci najlepszą i najbardziej opłacalną opcję;
  • możesz dodawać zamówienia u dostawców i nimi zarządzać – widzisz na jakim są aktualnie etapie, jakie ceny zostały podane przy zamówieniu itd. Masz pełną listę tych zamówień – w każdej chwili możesz wracać do archiwalnych lub edytować te, które są aktualnie w realizacji;
  • Możesz też robić przyjęcia i wydania magazynowe. Do wydań możesz drukować tak zwane WZ-tki, aby łatwiej kontrolować rozchód towaru.

  All in one place, you can click it and see simple tables and charts. And above all: you gain complete control not only over your shop floor but also over the warehouse:)

  #2 Other useful features of the inventory module:

  1. Use one or multiple inventories: 

  Jeżeli zdecydujesz się na opcję korzystania z wielu magazynów nie jednego, możesz robić przeniesienia magazynowe między konkretnymi lokalizacjami, czyli np. z głównego magazynu zrobić przeniesienie na produkcję. 

  W przypadku korzystania z jednego magazynu stany będą zmniejszały się automatycznie i nie będą wymagały od Ciebie żadnych działań. 

  Jedno i drugie ma swoje wady i zalety: przy korzystaniu z obsługi wielu magazynów masz większą kontrolę nad tym w jaki sposób są zużywane surowce na produkcji – łatwiej będzie wyłapać błędy i prowadzić nienaganną kontrolę magazynu – widzisz kiedy i kto wydawał dany surowiec z magazynu i co się później z nim działo. 

  Przy używaniu jednego magazynu wszystko dzieje się automatycznie i niestety może generować to błędy i ujemne stany. 

  1. Sprawdzanie zapotrzebowania na surowce 

  Kolejną rzeczą, o której bardzo często wspominaliście było to aby w prosty sposób, jednym kliknięciem zobaczyć jakie jest zapotrzebowanie  w różnym przedziale czasowym na poszczególne surowce. W odpowiedzi na to dodaliśmy bardzo prosty wykres, który pokazuje Ci zapotrzebowanie w trybie dziennym/tygodniowym lub miesięcznym. 

  Pod spodem zobaczysz prostą tabelę z informacją do jakich zamówień konkretnie potrzebujesz tych surowców –  więc właściwie w jednym widoku widzisz jakie jest zapotrzebowanie, ile masz surowca na stanie i i jaka duża była dostawa. Ten kolorowy wykres w zakładce zapotrzebowanie pokazuje Ci obrazowo “jak stoisz” w surowcami i pomoże Ci podjąć decyzję w jaki sposób powinieneś zareagować. 

  #3 Możliwość manualnego dodawania rekordów do historii pracy i do RCP

  Dlaczego?

  Aby rowiązać wszelkie “nieprzewidziane przypadki”: pracownicy zapomnieli odbić się na zleceniu produkcyjnym lub zarejestrować wejścia do pracy? Miałeś chwilową awarię internetu i chcesz dodać brakujące rekordy do Prodio? To zupełnie normalne, takie sytuacje zdarzają się dosyć często. Chcąc ułatwić Wam uzupełnianie brakujących wpisów w Prodio dodaliśmy tą nową funkcjonalność! 

  Jak to działa:

  Zobacz poniższe wpisy w Bazie wiedzy i wykorzystaj dodane funkcjonalności:

  Dodawanie brakującego rekordu w historii pracy

  Dodawanie brakującego rekordu w RCP